Çocuk neden arkadaşını ısırır?

Bazı çocukların, önlerine gelen herkesi ama özellikle de arkadaşlarını ısırması, anne-babaları zor durumda bırakan davranışlar arasında. Peki çocuk, bir başkasını neden ısırır?

 Çocuk neden arkadaşını ısırır?


Çocuklarda görülen ısırma davranışın altında çevresel ve psikolojik nedenler olabileceğini söyleyen Psikolog Levent Erdem, "Çocuğunuz arkadaşlarını ısırıyorsa sebebi dikkat çekme isteği olabilir. Çocuklar özellikle arkadaş ortamında, anne babanın başka çocuklarla ilgilenmesini kıskanıp dikkatini kendi üzerine çekmek için arkadaşlarını ısırabilir” dedi.

2 yaşından büyük çocuklarda görülen ısırma davranışının altındaki nedenin iyi araştırılması gerektiğini söyeleyen Erdem şöyle devam etti:

“Örneğin, çocuğun sıkıldığı aktiviteleri çok yapmak, bir alışveriş merkezinde tüm günü geçirmek ve çocuğa alışkın olmadığı koku, ses ve diğer uyarıcılara maruz bırakmak. Bu durumda çocukta bir enerji birikmesi olacak ve bunu boşaltmak isteyecektir. Isırma bunun bir davranışsal sonucu olabilir. Veya memnun olmadığı başka bir durum, anne babanın aşırı hassasiyet göstermesi ve çocuğun bunu bir dikkat çekme davranışı yapması da karşılaşılan bir duumdur.”

"ÇOCUĞUN ENERJİSİNİ HARCAMASINA İZİN VERİN"

Bu ve benzeri enerji birikmesi, sıkılma, dikkat çekme isteği durumlarında duygularını dışa vuran çocuklara nasıl yaklaşmak gerektiğinin de önemli olduğunu vurgulayan Erdem, önerilerini şöyle özetledi:

"Önce sakin olun ve sinirlenmeyin, bağırmayın tepkilerinizi kontrol edin. Bu sırada çocuğu da sakinleştirin. Ona sarılmak iyi bir yaklaşım olabilir. Sonuçla yüzleştirin. Davranışın güzel ve uygun bir davranış olmadığını söyleyin. Davranışın sonucunu söyleyin. Örneğin, 'Isırdığın arkadaşının canı çok acır, senin de canın acıdığında nasıl olduğunu hatırla. Arkadaşlarının canını acıtmak güzel bir davranış değil' gibi bir cümle söyleyebilirsiniz.

“ARKADAŞLARININ YANINDA RENCİDE EDECEK CEZALARDAN UZAK DURUN”

Ceza vermek yerine anladığınızı hissettirin. Çocuğu özellikle arkadaşlarının içinde rencide edecek doğrudan cezalardan uzak durun. Örneğin 'Bu kadar sinirlenecek durumu bana da söyler misin? Sana yardım etmek istiyorum' gibi cümleler kurabilirsiniz. Konuşturun ve çözüm üretin. Neler olduğunu ve neden sinirlenip ısırdığını anlatmasını isteyin.

ISIRMA DAVRANIŞI DEVAM EDİYORSA…

Arkadaşını “oyuncağını aldı diye” ısırdıysa çözüm önerisi sunun. Örneğin 'Bu durumda arkadaşını ısırmak yerine oyuncağını vermek istemediğini söylesen daha iyi olur' diyebilirsiniz. Önlem alın. Çocuğunuzun enerjisini harcamasına izin verin, çok sıkıldığı ortamlara uzun süre maruz bırakmayın, küçük ve basit konularda kendi seçimini yapmasına fırsat tanıyın. Çocuğunuzun ısırma davranışını durduramıyorsanız bir gelişim psikoloji uzmanına başvurmanızda yarar vardır, unutmayın.”

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş