Kılıçdaroğlu: Oyumuz arttı ama kendimizi başarılı görmüyoruz

CHP Genel Merkezi'nde seçim sonuçlarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Oylarımız arttı ama kendimizi başarılı görmüyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu: Oyumuz arttı ama kendimizi başarılı görmüyoruz

CHP Genel Başkanı seçimlere olağanüstü koşullarda gidildiğini söyledi. Seçimde başarının kriterinin iktidar olmak olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Kendimizi başarılı görmüyoruz. Ortaya çıkan tablo CHP'nin sorumluluğunu artırdı" dedi. CHP Genel Merkezi'nde seçim sonuçlarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, şu mesajları verdi:

'OLAĞANÜSTÜ KOŞULLARDA'

Türkiye bu seçimlere olağanüstü koşullarda gitmiştir. 7 Haziran - 1 Kasım arası olağanüstü koşullar olmuştur. Gelişmeler, olaylar yaşanmıştır. 400’e yakın insan hayatını kaybetmiştir bu süre içinde. Bunun da çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Terör can ve mal güvenliği her şeyin önüne geçmiştir.

7 Haziran’da nasıl milli iradeye saygılı olduysak, 1 Kasım’daki tabloya aynen saygılıyız. Hiçbir yurttaşımın bundan en ufak endişe duymamasını istiyorum. CHP seçim öncesi yaptığı çalışmalarda ortaya koyduğu tablodan ötürü hiçbir vatandaşımızdan olumsuz bir tepki almamıştır. 'Şunu yanlış yaptınız' diye hiçbir yurttaşımız olumsuz bir tepki göstermemiştir. Bu şu anlama geliyor, CHP’de yaşanan değişim olumludur, ve devam edecektir.

'MAZLUMUN YANINDAYIZ'

İktidarda olanlar gücü, toplumun vicdanı da hukuku temsil eder. Güç hukukun üstüne çıkarsa toplumda baskıya dönüşür. Bu baskıya dönüşür. Bu demokrasimizi zedeler. Bütün iktidarları hukukun üstünlüğü kavramına özen göstermesi gerekiyor. Eğer demokrasimizi geliştireceksek, kadın erkek eşitliğini sağlayacaksak gücün zehirlenmemesi lazım. Bütün bunları dikkatle izleyeceğimizi bütün vatandaşlarımızın bilmesi gerekir. Sorumluluğumuzun ağırlığı da buradan kaynaklanıyor. Hiç kimse kendisini hukukun üstünde görmemli. Her yurttaşın can ve mal güvenliği sağlanmalı. Gücün baskıya dönüşmesi son derece tehlikelidir. Bugüne kadar hep mazlumun yanında olduk. Bundan sonra da mazlumun yanında olmaya aynen devam edeceğiz. Çünkü hukuku korumanın temel yollarından biri mazlumun yanında olmaktır.

'KİMSE ENDİŞE DUYMASIN'

Türkiye’nin geleceği açısından hiç kimse endişe duymasın ve kaygılanmasın. Bu ülkeye demokrasiyi getiren parti CHP’dir. Demokrasiyi güçlendirecek olan parti de CHP’dir. Gücün hukukla dengelenmesi gerektiğini söyleyen de CHP’dir. Hiçbir gücün hukukun üstünde olmadığını söyleyen de CHP’dir. Biz bütün bu sorumluklar içinde görevimizi yapmaya çalışacağız.

Bütün yurttaşlarımın kaygı duymaması, iktidarın uygulamalarını izlemek, gerekli muhalefeti yapmak bizim temel görevimiz olmaya devam edecektir. Hepinize teşekkür ediyorum."

VATANDAŞIN MESAJI

Kılıçdaroğlu, "Vatandaşın verdiği bir mesaj var. Tüm muhalefete mi verildi? İstifayı düşündünüz mü?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Son sorudan başlayayım. CHP’yi diğer partilere benzetmeyin. AZ önce de söyledim. Demokrasiyi bu ülkeye getiren bir partiyiz. Bizim zaten kurultay sürecimiz devam ediyor. Kurallar neyi gerektirirse o kurallar aynen çalışır. Bizim oyumuz arttı ama biz kendimizi başarılı görmüyoruz. Milletvekili sayımız arttı diye kendimizi başarılı görmüyoruz. Başarının ölçüsü iktidar olmaktır. Bunu yetkili kurullarımız zaten değerlendirecektir. Konuşmamda söyledim. Olağan bir süreçte seçime gitmedik. Ekonomideki olumsuzluklar hiçbir zaman düşünülmedi. Sadece Ankara’daki patlamada 102 vatandaşımız hayatını kaybetti. 7 Haziran’dan bugüne 400’e yakın insanımız oldu. böyle bir ortamda Türkiye seçime gitti. Olağanüstü bir ortamda seçime gittik böyle bir tablo çıktı ortaya."

MHP İÇİN YORUM YOK

Kılıçdaroğlu, MHP'deki oy düşüşyle ilgili soruya "Ben diğer partilerdeki düşüşe hiç değinmeyeyim. O bizden çok ilgili partilerin kendi alanına girer. Kendi aralarında tartışırlar ve değerlendirirler" yanıtını verdi:

"Sonuçlara baktığınız zaman merkez sağdan CHP’ye oy gelmediği gibi yorumlar yapılıyor. Oy skalası 25-26 mı?" sorusunu ise CHP lideri şu karşılığı verdi: "Önümüzdeki süreçte bunu göreceğiz. Bizim hazırladığımız iki seçim bildirgesi toplumda genel kabul gördü. Keşke olağanüstü bir süreç yaşamasaydık, o zaman CHP’ye oyun gelip gelmediğini çok daha rahat değerlendirebilirdik."

Kaynak: www.dha.com.tr

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş