Beştepe'deki adli yıl törenine tepki

Kılıçdaroğlu'ndan Gaziantep açıklaması: Ciddi istihbarat zafiyeti var

Beştepe'deki adli yıl törenine tepki

Gaziantep'teki terör saldırısına ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Eğer Ankara'da bir iddianameye IŞİD'in Gaziantep'te düğünde saldırı yapabileceği delilleri varsa yine bomba patlıyorsa ciddi istihbarat zafiyeti vardır. Bu istihbarat ile Türkiye'nin terör olaylarını çözme şansının olmadığı anlaşılıyor" dedi. Kılıçdaroğlu, Beştepe'deki adli yıl açılışına ilişkin, "Bu gelişmeleri doğru bulmuyorum. Adli yılın açılışının Cumhurbaşkanlığında yapılması yargının bağımsızlığına tarafsızlığına gölge düşürür." diye konuştu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
Gaziantep'teki terör saldırısına ilişkin Kılıçdaroğlu, "Devleti yönetenler bu tür komplolara daima hazırlıklı olmalı. Gaziantep yeni oldu bir sokak düğününde patlayan bombalara baktığınız zaman Türkiye terörle yaşamaya mahkum bir ülke konumuna geldi. Bu bizi rahatsız ediyor. Eğer Ankara'da bir iddianameye IŞİD'in Gaziantep'te düğünde saldırı yapabileceği delilleri varsa yine bomba patlıyorsa ciddi istihbarat zafiyeti vardır. Daha önce bir Twıtt atıldığı da biliniyor. İddianameye giren gerçeklere rağmen bir istihbarat zafiyeti var. Bu istihbarat ile Türkiye'nin terör olaylarını çözme şansının olmadığı anlaşılıyor. Bu anlamda Türkiye bürokratik anlamda kendisine bir çeki düzen vermek zorunda" diye konuştu.


20 milyon dolara Türkiye'nin itibarı satılmıştır"


Türkiye ile İsrail arasında imzalanan normalleşme anlaşmasına ilişkin Kılıçdaroğlu, "20 milyon dolara Türkiye'nin itibarı satılmıştır. Gazze ablukasını Türkiye resmen tanıdı. Tam bir teslimiyet. Gazze ablukası kalktı mı? Kalkmadı. Gazze'ye saldırılmayacaktı dün saldırıldı. İsrail özür diledi mi? Ama biz Rusya'dan özür diledik mektup gönderdik. Tazminat ödemem diyor fona 20 milyon dolar yatırırım siz ne yaparsanız yapın diyor. Sanki biz İsrail'in gemilerini batırdık. Tam bir teslimiyet. Türkiye onurlu bir Türkiye'ydi. Baktığınız zaman Ortadoğu'daki kabile başkanının bile kafa tuttuğu ülke haline geldik. Türkiye'yi bu hale kim getirdi? Ben getirmedim siz de getirmediniz simitçi de getirmedi" ifadelerini kullandı.
Kılıçdaroğlu, "Hükümet Suriye'yi Irak gibi düşündü oysa değildi. Biz Türkiye'nin yabancı bir ülkeye silahlı güç göndermesini doğru bulmayız. Suriye sıradan bir ülke değil orada Rusya var ABD var İran var. Uluslararası hukukun dışına çıkmamalıyız. Uluslararası hukukun dışına çıkılırsa bedel öderiz. Uluslararası hukukun dışına çıkmamalıyız" dedi.


Adlı yıl açılışının Cumhurbaşkanlığı'nda yapılmasını eleştirdi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beştepe'deki adli yıl açılışına ilişkin, "Bu gelişmeleri doğru bulmuyorum. Adli yılın açılışının Cumhurbaşkanlığında yapılması yargının bağımsızlığına tarafsızlığına gölge düşürür. Adli yıl açılında 2 kişi konuşur baro başkanı ve yargıtay başkanı. Diyorlar ki bu sarayın içinde değil dışında bir yer. Başbakanlık olarak inşa edilmiş zaten orası. Orada toplantıyı düzenlemek için nereden izin alacağız cumhurbaşkanlığından demek ki oraya bağlı. Yargıtay Genel Sekreterine söyledim tekrar sarayla görüşün bu toplantı öngörülen otelde yapılsın" diye konuştu

Emoji ile tepki ver!

Yorumunu Paylaş